EisatoponAI

Your Daily Experience of Math Adventures

Welcome to EisatoponAI!

Τα άρθρα μας είναι διαθέσιμα και στα Αγγλικά 🇬🇧.
Our posts are also available in English.
Tap the English button at the top of each article.

Ντόνατ/τεμάχιο

Ο Γιάννης πήρε χαρτζιλίκι του και θέλει να αγοράσει κάτι γλυκό για πρωινό στο σχολείο. Αν αγόραζε τέσσερα κέικ, θα του περίσσευαν $0,50$ ευρώ. Αν ήθελε να αγοράσει πέντε κέικ, θα του έλειπαν $0,60$ ευρώ. 
Αν ήθελε να αγοράσει δύο κέικ και τρία ντόνατς, θα ξόδευε όλο το χαρτζιλίκι του χωρίς ρέστα. 
Πόσο κοστίζει ένα ντόνατ;
Ρώτησε το Math Oracle Mathematical Duel
Ανακάλυψε μαθηματική σοφία!

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

🧠 Ask the Math Oracle 🎲 Random Puzzle ✍️ Inspire me